Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania?

Ile kosztuje remont mieszkania? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą odmienić i odświeżyć swoje pomieszczenia. Zdecydowanie najważniejszą kwestią jest tu wielkość mieszkania i fakt czy chcemy je lekko odświeżyć czy przeprowadzić gruntowne zmiany. Można szukać oszczędności, jednak nie polecamy kupowania tańszych materiałów, najlepiej ich zakup zlecić firmie remontowo-budowlanej, która wie najlepiej czego używać a czego unikać i ile danego materiału potrzeba.

Ile kosztuje remont mieszkania?

Koszty remontu każdego mieszkania można obliczyć samodzielnie, np. w  sieci za pomocą tzw. kalkulatora remontowego. Ta opcja jest oczywiście tylko poglądowa, bo nie zakłada wielu innych aspektów. Zawsze najbardziej trafny jest kosztorys wykonany przez ekipę remontową po wcześniejszych oględzinach mieszkania.

W większości przypadków samo wykończenie mieszkania to wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście wszystko zależy od materiałów, na jakie się zdecydujemy. Ich ceny w dużej mierze odpowiadają jakości.

Inna kwestia to koszt tak zwanej robocizny. Tutaj można pokusić się o stwierdzenie, że robocizna zwykle jest  droższa od materiałów. Można, też trafić na dobrego fachowca, który nie będzie oczekiwał bajońskich sum, a swoją pracę wykona sumiennie i dobrze. Nie warto jednak wybierać najtańszych ofert na rynku, bo zwykle kończy się to źle dla inwestora. Nie ulega, jednak wątpliwości, że, niezależnie od tego, ile oszczędzimy, koszt remontu mieszkania jest spory. Są to wydatki rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, a więc takie, które warto odpowiednio przemyśleć i zaplanować.

Koszt remontu łazienki

Remont łazienki to jedna z kosztowniejszych inwestycji w domu. Na ogół trzeba wówczas skuć starą glazurę, pozbyć się gruzu, np. wynajmując firmę, która go wywiezie, a także odnowić ściany. Te mogą być krzywe, jeśli mamy do czynienia ze starszym typem budownictwa. Remontu wymaga także podłoga, na której układa się nowe płytki. Aby ją wyrównać używa się masy samopoziomującej.

Nie ulega wątpliwości, że remont łazienki w mieszkaniu to spory wydatek, który najczęściej wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Koszt remontu kuchni

Kuchnia to kolejna z kosztownych inwestycji w mieszkaniu. To nie lada wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że remont trzeba przeprowadzić szybko, by móc korzystać z miejsca do jedzenia i gotowania. Szybko nie oznacza jednak niestarannie – w końcu kuchnia jest nazywana sercem domu i dla wielu osób powinna być idealnie piękna.

Ile kosztuje remont kuchni? To kwota samych materiałów, dobrego fachowca, architekta lub dekoratora wnętrza – jeśli takiego zatrudniamy, koszty ekipy itp. To poważny wydatek i nie zakończy się zapewne w kwocie kilku tysięcy złotych. Często cena wykracza nawet poza granice kilkunastu tysięcy złotych. Wykonując kuchnie na wymiar i zamawiając najlepsze na rynku materiały z pewnością zapłacisz kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Do każdego remontu warto się dobrze przygotować, biorąc pod uwagę fakt jakie koszty on generuje i czego potrzebujemy, by przebiegł sprawnie i bez zakłóceń.

Dodatkowo warto zabezpieczyć się odpowiednią rezerwą finansową, szczególnie przy większych projektach nie da się wszystkiego przewidzieć na etapie kosztorysu.