Jak wybrać ekipę remontową?

Jak wybrać ekipę remontową?

Wiosną najczęściej ruszają wszystkie inwestycje remontowo-budowlane. To właśnie wtedy jest największy popyt na fachowców w tej dziedzinie. Dobra ekipa remontowa jest na wagę złota – to właśnie od umiejętności i rzetelności fachowców zależy to, czy wszystkie prace pójdą terminowo. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru firmy, która zajmie się remontem? Poniżej kilka wskazówek dla inwestora.

Wizja lokalna

Z szefem firmy czy ekipy remontowo-budowlanej dobrze jest się spotkać na miejscu, czyli tam, gdzie mają być prowadzone prace. Czasami ich zakres nie jest jakoś szczególnie szeroki i trudny, innym razem będą to natomiast skomplikowane i wieloetapowe działania. Nie każda ekipa potrafi sobie ze wszystkim poradzić – może brakować nie tylko umiejętności, ale też po prostu odpowiedniego sprzętu. Spotkanie na miejscu pozwoli rozeznać się inwestorowi, czy wymagany zakres prac jest na miarę możliwości firmy. Podczas takiego spotkania warto poprosić o zdjęcia wcześniejszych realizacji – dobra firma remontowa dba o swoje portfolio i bez problemu dzieli się fotografiami z poprzednich placów budowy i remontów.

Szczegółowy kosztorys

Podczas pierwszego spotkania warto poprosić o przygotowanie szczegółowego kosztorysu prac. To na podstawie kosztorysu można następnie sporządzić umowę, w której zawarte będą między innymi  koszty oraz terminy wykonania poszczególnych etapów. To zabezpieczenie dla inwestora, że prace będą odbywać się zgodnie z kalendarzem. Czasami niezwykle ważne jest to, by wszystko zostało zakończone w ściśle określonych terminach. Po przygotowaniu kosztorysu, warto porównać go z ofertą innych firm funkcjonujących na lokalnym rynku. Nie ma sensu decydować się jednak na najtańszą ekipę – oznacza to, że firma nie jest rozchwytywana i próbuje zdobyć zlecenia oferując zbyt niskie ceny. Paradoksalnie najczęściej opłaca się wybrać firmę z górnej granicy cenowej, bo jest większa szansa, że nasza inwestycja zostanie zakończona w terminie i bez zbędnych poprawek. Remonty i wykończenia wnętrz to bardzo stresujące usługi dla inwestora i z reguły bezpieczniej jest wziąć najlepszych fachowców dostępnych na rynku, a ci najzwyczajniej w świecie się cenią.

Podstawowe kosztorysy najczęściej są darmowe. Za te bardziej szczegółowe, gdzie wyliczona jest każda złotówka czasami musimy zapłacić 100-300 zł, jednak bardzo często firmy wykończeniowe zwracają ten koszt po podpisaniu umowy o remont czy wykończenie wnętrza. Chodzi o zabezpieczenie dla firmy, bowiem szczegółowy kosztorys to najczęściej kilka godzin pracy fachowca. Dojazd do klienta i pierwsze pomiary zwykle są jednak darmowe i inwestor za to nie płaci.

Ilość pracowników i inne aspekty

Na wizji lokalnej, podczas pomiarów warto zapytać o ilość pracowników zatrudnionych w danej firmie. Jeśli mamy do wykończenia dom ponad 200 metrów, a na wizji lokalnej okazuje się, że fachowiec dobiera sobie pracowników z przysłowiowej „łapanki” i nie ma na stałe zatrudnionych budowlańców oznacza to swego rodzaju ryzyko. Nie wiemy wszak czy Ci „budowlańcy z doskoku” będą akurat skłonni pracować dla firmy, z którą negocjujemy wykończenie wnętrza. Być może wybiorą inną ofertę, a my zostaniemy na lodzie.