Ogrzewanie podłogowe czy warto?

Ogrzewanie podłogowe czy warto?

Wybierając sposób ogrzewania nowo budowanego domu coraz częściej bierzemy pod uwagę ogrzewanie podłogowe. Może ono stanowić główne źródło ciepła lub być uzupełnieniem dla tradycyjnych technik grzewczych. Popularna podłogówka jest montowana przede wszystkim ze względów estetycznych. Wybierają ją również inwestorzy pragnący uzyskać komfort oraz równomierne ciepło na całej powierzchni domu. Ogrzewanie podłogowe daje przyjemne uczucie ciepła od ziemi. Docenią to zapewne osoby, które lubią w zimne dni stanąć gołą stopą na ciepłej podłodze. Warto jednak pamiętać, że ogrzewanie podłogowe sprawdza się zwłaszcza w domach dobrze ocieplonych, a więc praktycznie wszystkich obecnie budowanych inwestycjach.

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Decydując się na podłogówkę mamy do wyboru 3 główne rodzaje, a więc ogrzewanie podłogowe elektryczne, wodne lub powietrzne, z czego w praktyce najczęściej montowane jest elektryczne lub wodne.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne – montowane w podłodze są specjalne przewody lub maty grzejne. Przekazują one ciepło do pomieszczenia. Przewody są zbudowane z materiałów o specjalnie dobranym oporze elektrycznym.

Ogrzewanie podłogowe wodne – w tym przypadku montuje się rury grzejne z tworzyw sztucznych lub metali. Ogrzana woda powoduje ogrzewanie pomieszczenia. Rury zalewa się jastrychem, na który z kolei przychodzi warstwa wykończeniowa (kamień, płytki lub wykładzina). Wodne ogrzewanie podłogowe może współpracować ze wszystkimi źródłami ciepła (kotłami olejowymi, gazowymi, elektrycznymi, pompami ciepła itd.).

Ogrzewanie podłogowe powietrzne – nowatorska metoda opracowana w Szwecji. System jest połączeniem konstrukcji płyty fundamentowej z systemem ogrzewania podłogowego powietrzem w obiegu zamkniętym.

Zalety i wady ogrzewania podłogowego

Analizując plusy i minusy ogrzewania podłogowego koniecznie trzeba się dobrze zastanowić . Decyzja jest raczej nieodwracalna, bowiem trudno będzie zmieniać sposób ogrzewania po wylaniu posadzki  i ułożeniu płytek na instalację ogrzewania podłogowego.

  • Zalety ogrzewania podłogowego – niewątpliwie zaletą tego typu ogrzewania jest estetyka. Nie musimy montować kaloryferów, które w niektórych pomieszczeniach nie pomagają w uzyskaniu harmonijnego wnętrza. Brak grzejników w widocznych miejscach to również oszczędność miejsca. Ogrzewanie podłogowe jest również systemem trwałym. Przewiduje się, że instalacja powinna wystarczyć na co najmniej 50 lat. Zaletą podłogówki jest również oszczędność energetyczna, gdyż potrzeba mniej energii do uzyskania komfortu cieplnego niż w przypadku ogrzewania tradycyjnego.  Atutem podłogówki jest również kompatybilność z ekologicznymi źródłami energii. Świetnie współpracuje z pompami ciepła oraz kolektorami słonecznymi. Zaletą tego systemu jest również fakt, że montaż jest prosty pod warunkiem, że jest realizowany przez profesjonalną ekipę. Poza tym użytkownicy podłogówki podkreślają jako zaletę również wygodę przejawiającą się w braku konserwacji grzejników oraz łatwości korzystania z takiego systemu ogrzewania.
  • Wady ogrzewania podłogowego – główną wadą tego systemu grzewczego jest duża bezwładność cieplna, a więc powolne nagrzewanie oraz powolne stygnięcie. Trudno zatem szybko nagrzać pomieszczenie, na przykład wracając  po kilku dniach do domu. Podobnie w drugą stronę, wychłodzenie pomieszczeń musi trochę potrwać. Wadą podłogówki jest również konieczność zaplanowania całego wnętrza jeszcze przed ułożeniem przewodów w podłodze (np. aby nie znalazły się pod ciągiem szafek kuchennych). Poza wygodą dla inwestorów minusem może być nieco wyższy koszt inwestycji w porównaniu z instalacją „grzejnikową”.  Trzeba również pamiętać, że montując podłogówkę będziemy mieli nieco ograniczone możliwości wyboru materiałów wykończeniowych.

Ile kosztuje montaż ogrzewania podłogowego

Koszt montażu ogrzewania podłogowego zależy przede wszystkim od ceny materiałów takich jak rury, zawory, rozdzielacze, sterowniki , styropiany czy folie oraz kosztów ekipy budowlanej, która podejmie się pracy. Najczęściej cenę ustala się w przeliczeniu na m2. Koszty zależą od rodzaju instalacji. Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym typom, a więc ogrzewaniu podłogowemu elektrycznego oraz wodnemu.

Wodne ogrzewanie podłogowe wymaga zakupu niezbędnych elementów hydraulicznych oraz sterowników na ścianę. Potrzebna będzie również automatyka kotła zapewniająca obsługę obiegu z mieszaczem. Do tego doliczyć trzeba montaż sterownika. W przeliczeniu na metr kwadratowy montaż powinien wynieś około 120-130zł/m2. Mowa tu o materiałach ze średniej półki cenowej i średnich cenach usług firm budowlanych.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najwygodniejsze, bo nie jest potrzebna kotłownia. Warto jednak pamiętać, że energia elektryczna jest dość droga, a więc warto aby elektryczne ogrzewanie podłogowe współpracowała z odnawialnymi źródłami energii. Wtedy koszty ogrzewania nie będą drogie. Na cenę montażu wpływ mają przewody grzejne oraz inne materiały budowlane oraz koszt usług ekipy budowlanej. W przeliczeniu na metr kwadratowy tego typu instalacja powinna kosztować 90-100 zł/m2.