Wycena remontu

Wycena remontu

Wycena usług remontowych to zagadnienie, które cieszy się dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, wszak każdy z nas chce wiedzieć na co wydaje swoje pieniądze. Postaramy się w tym artykule przedstawić Państwu kilka szczegółów dotyczących sporządzania  kosztorysu remontowo-budowlanego, na co zwracają uwagę właściciele firm budowlanych, co jest dla nich istotne oraz jak tworzą wycenę remontu.

Niezależnie od tego czy jest to wycena remontu mieszkania czy kosztorys na wykończenie dużego biurowca w centrum miasta, każdy budowlaniec sporządzający wycenę w pierwszej kolejności ocenia skalę trudności przedsięwzięcia. Przeanalizować należy sugerowany przez inwestora termin realizacji i skonfrontować to z własnymi możliwościami jeżeli chodzi o sprzęt i potencjał pracowniczy. Jeśli analiza jest pozytywna i jest możliwość podjęcia się prac, wycena przechodzi do etapu rozbicia projektu na poszczególne pomieszczenia. Wycena remontu łazienki z całą pewnością będzie bardziej skomplikowana niż wycena sypialni. Podobnie w biurowcu lub innym budynku komercyjnym – każde pomieszczenie ma innym poziom trudności remontu. Zwykle osoba wykonująca wycenę zaczyna analizę od tych najtrudniejszych, a zarazem najbardziej kosztownych dla inwestora.

Zakres prac ogólnych w kosztorysach

Czasami zdarza się, że poza rozbiciem obiektu na poszczególne pomieszczenia wycena zawiera również zakres prac ogólnych. Znajdują się tu takie prace jak np. montaż drzwi zewnętrznych, montaż drzwi wewnętrznych, wymiana kaloryferów, wykonanie instalacji elektrycznej, wykonanie instalacji wod-kan etc. Niekiedy prościej jest zsumować tego typu prace dla całego obiektu i umieścić je w wycenie w jednym miejscu, a dopiero później przejść do konkretnych pomieszczeń.

Wymiary pomieszczeń

Kosztorys remontowy powinien zawierać dokładne wymiary pomieszczeń, a więc powierzchnię ścian oraz powierzchnię podłogi i sufitu.  Jest to podstawą do dalszych obliczeń. W profesjonalnej wycenie nie wystarczy określenie metrów kwadratowych danego pomieszczenia. Firma remontowo budowlana najczęściej przed wykonaniem kosztorysu chce przeprowadzić wizję lokalną i dokładnie pomierzyć obiekt. Wyjątkiem są wstępne wyceny prostych obiektów takich jak mieszkanie w stanie deweloperskim. Niekiedy budowlańcy decydują się na taką wycenę bez wizji lokalnej, po przesłaniu drogą elektroniczną projektów i wymiarów obiektu.

Różnice w wycenach tych samych pomieszczeń

Wyceny budowlane bardzo często różnią się od siebie w zależności od rodzaju pracy oraz ilości robót do wykonania. Weźmy pod uwagę łazienkę w stanie deweloperskim w nowo oddanym mieszkaniu. Inwestor może zaakceptować wszystkie przyłącza i zdecydować się tylko na proste wykończenie łazienki, a może też zdecydować się na zmianę lokalizacji prysznica, wanny, toalety czy umywalki. W drugim przypadku mamy już do czynienia z kuciem ścian oraz ciągnięciem dodatkowych metrów rur. Prace hydrauliczne zwiększą koszt wykończenia łazienki. Ryzykownie jest zatem przyjąć, że koszt naszej łazienki będzie podobny jak u naszych znajomych bez dokładnego sporządzenia kosztorysu. Podobnie jest na przykład z przesuwaniem punktów elektrycznych, które również mogą zmienić koszty.

Standard wykończenia

Kolejny niezwykle istotny element wyceny, który potrafi różnicować koszty w sposób diametralny. Ułożenie w dużym salonie na głównej ścianie „ pojedynczych cegiełek” potrafi doprowadzić do szewskiej pasji nawet najbardziej wytrawnych specjalistów. Wygląda to efektownie, jednak należy spodziewać się znacznie wyższych kosztów niż w przypadku wygładzenia i pomalowania owej ściany na jednolity kolor.

Podobnie sytuacja wygląda z budowaniem dodatkowych półeczek w łazience czy układania mozaiki. Trudno zatem podjąć się standaryzacji w pracach remontowych. Określenie średniej ceny za metr kwadratowy wykończenia danego pomieszczenia jest bardzo trudne.

kosztorys remontowy

Kosztorys uproszczony a szczegółowy

Prosząc o wycenę wykonania prac remontowych lub budowlanych możecie Państwo spotkać się z pytaniem czy chcecie otrzymać darmowy kosztorys czy płatny. Nie wszystkie firmy remontowo-budowlane to stosują, jednak zdarza się że za szczegółowy kosztorys należy zapłacić (najczęściej po podpisaniu umowy pieniądze te są odliczane od ceny końcowej usługi).

W branży funkcjonują również pojęcia kosztorys uproszczony oraz kosztorys szczegółowy. W pierwszym przypadku otrzymacie Państwo najczęściej bardzo szacunkowe koszty prac remontowych, do wstępnej akceptacji. Oczywiście w dokumencie znajdzie się zakres prac, jakie wchodzą w zakres oferty oraz lista pomieszczeń objęta wyceną. Przed podpisaniem umowy warto jednak sporządzić kosztorys szczegółowy, który będzie już zawierał każdy rodzaj pracy remontowej z dokładną ceną.

Dla przykładu prezentujemy krótki fragment jednego z pomieszczeń w kosztorysie szczegółowym:

1.Skrobanie powłoki starych farb ze ścian i sufitu – 635 PLN

2.Gruntwanie powierzchni ścian i sufitów gruntem penetrującym – 636 PLN

3.Gładzie szpachlowe na powierzchni ścian i sufitu – 2500 PLN

-Gładzenie ścian i sufitu masą szpachlową

-Montaż narożników aluminiowych

-Szlifowanie

4.Gruntowanie powierzchni farbą gruntującą w celu uzyskania jednolicie chłonnej powierzchni – 820 PLN

5.Malowanie ścian i sufitu – 1640 PLN

-dwukrotne malowanie ścian

-dwukrotne malowanie sufitu

6.Montaż podłóg – 1450 PLN

-wyrównanie powierzchni

-Ułożenie foli

-Ułożenie podkładu

-Montaż paneli podłogowych

-Montaż listew wykończeniowych

7.Malowanie okien 1sztuka – 250 PLN

8.Malowanie grzejników 1 sztuka – 200 PLN

9.Malowanie zabudowy ściennej – 480 PLN

Ważność oferty

Większość firm remontowo-budowlanych zastrzega sobie w kosztorysie termin ważności oferty. Wynika to z dynamicznie zmieniających się cen w każdej sferze prowadzenia działalności gospodarczej. Nie chodzi tu tylko o ceny materiałów budowlanych, które drożeją z roku na rok, ale również rosnące ceny narzędzi, sprzętu budowlanego, prądu, paliwa, personelu oraz wszelkich kosztów prowadzenia działalności.

Najczęściej oferta jest ważna 3 miesiące. Pamiętajmy zatem, aby nie sugerować się kosztorysem i nie traktować go jako wiążącej oferty w sytuacji, gdy wracamy do tematu po roku od otrzymania wyceny.

Inne elementy kosztorysu

W wycenie remontowo budowlanej poza kwotami powinny znaleźć się również takie elementy jak:

  • Informacja o cenie netto/brutto
  • Okres gwarancji
  • Warunki płatności
  • Imię i nazwisko osoby sporządzającej kosztorys